TOEFL Sınavı Hakkında

TOEFL (Test Of English As a Foreign Language) sınavı ana dili İngilizce olmayanların İngilizce bilgisini ölçmek amacıyla, Amerika’da New Jersey eyaletinde bulunan Educational Testing Service (ETS) tarafından dünyanın pek çok merkezinde düzenlenen bir sınavdır.

TOEFL dünya genelinde 130 dan fazla ülkede, 8500 kurum ve kuruluşta İngilizce yeterliliğini ölçmek için uygulanır. Eğitim dili İngilizce olan çoğu kolej ve üniversite tarafından lisans, yüksek lisans ve doktora programlarına ana dili İngilizce olmayan öğrencileri kabul kriteri olarak kullanılır. Ayrıca, dünya genelinde pek çok kurum, organizasyon ve şirket iş başvurusunda Toefl sınavından alınan iyi bir puanı İngilizce Yeterlilik belgesi olarak kabul eder.

Sınav günümüzde iki formatta düzenlenmektedir; TOEFL IBT (Internet Based Test) ve TOEFL PBT (Paper Based Test). PBT sınavı artık çok yaygın olmamakla birlikte bazı lokasyonlarda halen uygulanmaktadır. TOEFL IBT ise uygulanmaya başladığı 2005 yılında itibaren en çok tercih edilen formattır.

TOEFL Sınavı hakkında daha detaylı bilgi almak için resmi sitesi olan http://www.ets.org/toefl sayfalarını ziyaret ediniz.

TOEFL Kimler için Gereklidir?

Üniversitelerin İngilizce hazırlık sınıflarından muaf olmak isteyenler bu sınavdan faydalanabilirler.

ABD, Kanada, Avustralya, Ingiltere başta olmak üzere, eğitim dili İngilizce olan üniversitelere lisans, yüksek lisans veya doktora başvurusu yapmak isteyenler bu sınavdan faydalanabilirler. Genellikle kabul notu 79 ve üzeri olarak gerçekleşmektedir.

İngilizce düzeyinin belgelenmesinin zorunlu olduğu şirketlere iş başvurusunda bulunmak veya dil tazminatı almak isteyenler (Türkiye İş Bankası, THY, Anadolu Sigorta, Akbank ve Garanti Bankası gibi) bu sınavdan faydalanabilirler.

Çeşitli ülkelere göçmenlik veya iş başvurusunda bulunmak isteyenler bu sınavdan faydalanabilirler.

Hangi Kurumlar TOEFL Sınavını Kabul Ediyor?

•Amerika, Kanada, Avustralya ve İngiltere başta olmak üzere, eğitim dili İngilizce olan pek çok Üniversite ve Kolejler,
•Profesyonel Kurum ve Kuruluşlar,
•Göçmenlik departmanları,
•Avustralya ve İngiltere için vize departmanları,

TOEFL sınavlarını kabul eden kurum ve kuruluşların detaylı listesini incelemek için;

http://www.ets.org/toefl/ibt/about/who_accepts_scores

sitesini ziyaret edebilirsiniz.
Bilgi Talep FormuCopyright © 2012 ELI